Uroczystości odpustowe w 2022 roku (aktualizacja)
09/09/2022

W kurii archidiecezji warmińskiej odbyła się konferencja prasowa, podczas której zostały przekazane informacje dotyczące niedzielnych uroczystości w Gietrzwałdzie.

Program uroczystości odpustowych w Gietrzwałdzie

W najbliższą niedzielę w Gietrzwałdzie odbędą się uroczystości 145. rocznicy objawień NMP połączone z 56. Dożynkami Archidiecezjalnymi. - Przygotowujemy się do naszej wielkiej uroczystości, odpustu z okazji narodzenia Najświętszej Maryi Panny, jak mówimy, do urodzin Matki Bożej. Rozpoczynamy te uroczystości już w sobotę - mówił ks. Marcin Chodorowski CRL, przeor kanonii i proboszcz parafii w Gietrzwałdzie.

Rozpoczną się w sobotę 10 września o godz. 18.00 Mszą św. połączoną z Nieszporami ku czci Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. O 21.00 odbędzie się Różaniec i Apel Maryjny przy kaplicy objawień, a o 21.30 rozpocznie się w bazylice młodzieżowe czuwanie modlitewne. Sobotę zakończy Eucharystia przy kaplicy objawień (godz. 24.00) w intencji powołań kapłańskich i zakonnych.

W niedzielę uroczystości zainicjuje o godz. 10.00 modlitwa różańcowa. Główna Msza św. przy źródełku - pod przewodnictwem abp. Tadeusza Wojdy, metropolity gdańskiego - rozpocznie się o godz. 11.00. Po Eucharystii w alejkach odmówiony będzie Różaniec.

- Bardzo proszę, aby wierni uczestniczący w centralnej Mszy św. przybyli na błonia co najmniej godzinę wcześniej. To ułatwi zajmowanie miejsc w sektorach, jak i nie spowoduje zbytniego nasilenia ruchu drogowego w jednym czasie, byśmy mogli wszyscy godnie i w skupieniu przeżyć tę uroczystość - apelował ks. Chodorowski.

Podinspektor Piotr Godlewski, naczelnik wydziału ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, przybliżył organizację ruchu drogowego podczas niedzielnych uroczystości. - Jak co roku będziemy dbać o bezpieczeństwo pielgrzymów, którzy przybędą, by się modlić. Organizacja ruchu będzie taka sama, jak w ostatnich latach - mówił podinspektor.

Pierwszy wjazd od Olsztyna przeznaczony jest wyłącznie dla pielgrzymek pieszych i pojazdów komunikacji publicznej. Środkowy, to wjazd komunikacji publicznej, zaś ostatni (czyli od strony Ostródy), to wjazd awaryjny oraz wyjazd dla komunikacji publicznej, która po uroczystości będzie odwozić pielgrzymów w kierunku Ostródy. - Wszelkie inne pojazdy będą wjeżdżały do Gietrzwałdu wjazdem przez Woryty. Tam będzie stał oznakowany patrol policji, który będzie kierować ruchem, by nie tworzyły się zatory - wyjaśniał podinsp. Godlewski.

Po zakończonych uroczystościach ruch pojazdów będzie odbywać się z parkingów dwoma pasami do skrzyżowania obok bazyliki, skąd ruch będzie kierowany w lewo w kierunku Olsztyna i w prawo w kierunku Ostródy. - Bardzo proszę wszystkich pielgrzymów, żeby w tym dniu postarać się o zachowanie wyrozumiałości, jak również o poszanowanie pieszych. Każdy przyjeżdża się modlić i zdarza się, że ktoś w zadumie nie zwróci uwagi na pojazd. Proszę, by nie dochodziło do nieobliczalnych zachowań. Niektórym trudno się jest powstrzymać nawet w taki dzień. Proszę o zwracanie uwagi na pielgrzymki piesze, proszę zwolnić - apelował naczelnik.

Tego dnia zostaną uruchomione dwie linie autobusowe specjalne G-1 oraz G-2. Pierwsza będzie kursować do Gietrzwałdu z Dworca Głównego, druga z tymczasowej pętli na Pieczewie. Bilet na przejazd w jedną stronę będzie kosztować 8 zł - należy skasować dwa jednorazowe bilety po 4 zł każdy. W przypadku ulgowych koszt przejazdu to 4 zł (dwa bilety ulgowe po 2 zł lub jeden normalny po 4 zł).

- Na linii specjalnej nie obowiązują bilety okresowe, w tym m.in. miesięczne czy 24-godzinne, ani darmowe przejazdy dla osób powyżej 70. roku życia - mówił Michał Koronowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie. - Prosimy o wcześniejsze zaopatrzenie się w bilety na przejazd. W dniu odpustu sprzedaż prowadzona będzie wyłącznie w biletomatach, w których obowiązuje płatność tylko kartą - wyjaśniał.
 

za: Posłaniec Warmiński 

Aktualności:  www.facebook.com/gietrzwald
Transmisje: (57) Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie - YouTube