Uroczystości odpustowe w Gietrzwałdzie - Radio Olsztyn
08/09/2020

Organizacja niedzielnych uroczystości w Gietrzwałdzie
Ks. Michał Tunkiewicz przypominał, że uroczystości w Gietrzwałdzie to okazja do przypominania orędzia Matki Bożej

W tym roku obchodzimy 143. rocznicę objawień NMP w Gietrzwałdzie i 54. archidiecezjalne dożynki. Uroczystości rozpoczną się w sobotę 12 września o godz. 18.00 Mszą św. połączoną z Nieszporami ku czci Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Główna Eucharystia - pod przewodnictwem bp. seniora Tadeusza Pikusa - na gietrzwałdzkich błoniach odbędzie się w niedzielę 13 września o godz. 11.00.

- Maryja podczas objawień wzywała do nawrócenia, pokuty i do modlitwy różańcowej. To orędzie jest nieustannie aktualne w każdym wymiarze. Celem naszych działań duszpasterskich jest nie tylko przywoływanie orędzia Matki Bożej, ale przede wszystkim ukazywanie jego aktualności. Ówczesne problemy człowieka i dzisiejsze są bardzo do siebie podobne. Nadal potrzebujemy nawrócenia, modlitwy i nawrócenia. Dobrze, że mamy takie uroczystości, jak odpust w Gietrzwałdzie - mówił ks. Michał Tunkiewicz, dyrektor wydziału duszpasterskiego warmińskiej kurii.

- Prosimy wszystkich uczestników o zabranie ze sobą maseczek i płynów dezynfekcji rąk oraz o zachowanie bezpiecznej odległości. W tym roku przeorganizowaliśmy błonia gietrzwałdzkie. Sektory dla pielgrzymów zostały dodatkowo podzielone na mniejsze podsektory, by graniczne linie były widoczne dla uczestników, by każdy w gronie rodzinnym czy pielgrzymkowym mógł czuć się bezpiecznie - informowała Sylwia Powierża, dyrektor biura rektora gietrzwałdzkiego sanktuarium.

Uroczystości niedzielne będą transmitowane przez TVP 3 Olsztyn, Radio Olsztyn oraz na stronie internetowej archidiecezji warmińskiej.

 Organizacja niedzielnych uroczystości w Gietrzwałdzie

Ruch pojazdów

Jak co roku do Gietrzwałdu przyjedzie liczna grupa wiernych. Z myślą o nich porządku na drogach będzie pilnowała policja. Nadkomisarz Piotr Godlewski wyjaśniał, jak będzie zorganizowany ruch pojazdów w dniu niedzielnych uroczystości.

- Pierwszym wjazdem od strony Olsztyna wjeżdżają tylko autobusy MPK i autokary przewożące pielgrzymów. Drugi wjazd jest przeznaczony dla samochodów dojeżdżających od strony Ostródy. Trzeci wjazd, czyli pierwszy od strony Ostródy, nie będzie dostępny dla kierowców. Będzie to wjazd awaryjny przeznaczony dla służb porządkowych, straży pożarnej i pogotowia - wyjaśniał nadkomisarz. Kierowcy jadący od strony Olsztyna do Gietrzwałdu będą mogli dotrzeć na uroczystości, kierując się na Woryty, by dojechać do parkingów powyżej sanktuarium.

- Po uroczystościach wszystkie pojazdy będą kierowane z górnych parkingów do skrzyżowania w Gietrzwałdzie, stąd w prawo lub w lewo, w zależności od tego czy kierowcy będą chcieli jechać w kierunku Ostródy czy Olsztyna - mówił nadkomisarz Godlewski. - Oprócz tego będziemy starali się zapewnić bezpieczeństwo dla pieszych - podkreślał. - Proszę wiernych, by zachowywać reżim sanitarny. Proszę, by wszyscy stosowali się do poleceń służby organizatora i Policji - mówił.


Komunikacja publiczna

Jak co roku zapewniamy możliwość dojazdu z Olsztyna na uroczystości w Gietrzwałdzie. Warto pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa wsiadanie odbywać się będzie wyłącznie na przystankach początkowych, bez zatrzymywania się na pozostałych przystankach. Na potrzeby pielgrzymów zostaną uruchomione specjalne połączenia, linie G-1 i G-2 - podkreślała Sylwia Powierża, dyrektor biura rektora gietrzwałdzkiego sanktuarium.

Dojazd do Gietrzwałdu

Zgodnie z rozkładem linii G-1 i G-2 co 15-20 minut w godz. ok. 7:30 - 10:10/10:30 z następujących przystanków:

* Dworzec Główny nr 74(04) - na pl. Konstytucji 3 Maja - linia G-1;
* Dworcowa-Przychodnia nr 96(02) - na ul. Dworcowej w kierunku al. Piłsudskiego - linia G-1;
* Plac Roosevelta 25(03) - na ul. Śliwy w kierunku al. Warszawskiej - linia G-1;
* Nagórki 39(02) - pętla na ul. Barcza - linia G-2;
* Sikorskiego-Wilczyńskiego 13(04) - na ul. Sikorskiego w kierunku ul. Tuwima/Synów Pułku - linia G-2;
* Krasickiego-Wilczyńskiego 321(01) - na ul. Wilczyńskiego w kierunku D.H. Śliwa - linia G-2;
Powrót z Gietrzwałdu

Kursy linii G-1 i G-2 od ok. 10:40 do ok. 15:30 - kursy co ok. 15-20 minut. Obowiązują wszystkie przystanki na trasach linii:

G-1 ulicami: Sielska - Armii Krajowej - Warszawska - Szrajbera - Pieniężnego - Piłsudskiego - Dworcowa - Dworzec Główny;
G-2 ulicami: Sielska - Armii Krajowej - Sikorskiego - Wilczyńskiego - Pieczewo.
- Ze względów bezpieczeństwa, przy wsiadaniu prosimy o stosowanie się do poleceń służb porządkowych i kierowców oraz o zakrywanie ust i nosa podczas przejazdu i oczekiwania na przystanku. Obowiązują ograniczenia liczby pasażerów w pojazdach zgodnie z aktualnymi przepisami. Przed wyjazdem prosimy o zaopatrzenie się w bilety na przejazd. W dniu odpustu sprzedaż prowadzona będzie wyłącznie w biletomatach. Obowiązuje taryfa jak na terenie Olsztyna. Ważne pozostają wszelkie ulgi oraz posiadane bilety okresowe. Policja wraz z inspektorem sanitarnym i pracownikiem komunikacji miejskiej będą kontrolować autobusy MPK wyjeżdżające z Olsztyna do Gietrzwałdu, by pasażerowie przestrzegali wytycznych sanitarnych dotyczących podróżowania komunikacją publiczną - wyjaśniała Sylwia Powierża.

Pielgrzymki piesze

Ks. Jarosław Dobrzeniecki, koordynator pielgrzymki, przekazał wytyczne i wskazania dotyczące organizacji pieszej pielgrzymki do Gietrzwałdu na uroczystości odpustowe. - Zmieniliśmy zasady pielgrzymowania w tym roku. Nie będzie jednej centralnej pielgrzymki, gdzie w jednym miejscu gromadziło się tysiące osób. W tym roku wyłącznie w poszczególnych parafiach można się zapisać. Nie można na nią wyruszyć bez wypełnienia tego obowiązku - podkreślał koordynator.

Grupy pielgrzymkowe wyruszają z parafii (stan na 8 września):

godz.4.00 - parafia Miłosierdzia Bożego w Olsztynie (Nagórki);
godz.4.45 - parafia św. Józefa w Olsztynie;
godz.4.45 - parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Olsztynie;
godz.6.00 - parafia św. Wawrzyńca w Olsztynie (Salezjanie -Gutkowo) - trasa tej grupy pielgrzymkowej wiedzie przez las;
godz. 4.00 - Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Ostródzie.
Ze względu na wytyczne zabraniające dużych skupisk ludzi, w grupie może być maksymalnie 150 pątników. Podczas trasy pielgrzymowania nie będzie postojów. Podczas pielgrzymowania każdy pątnik powinien posiadać przy sobie dokument tożsamości. Wszyscy uczestnicy otrzymają stosowne identyfikatory. Opiekunowie osób niepełnoletnich zobowiązani są do posiadania przy sobie zgody rodziców/opiekunów prawnych dziecka, że w czasie pielgrzymki sprawują opiekę nad dzieckiem.

Za: https://olsztyn.gosc.pl/doc/6508199.Organizacja-niedzielnych-uroczystosci-w-Gietrzwaldzie?fbclid=IwAR0geS1ToxDIZO_wm_1xC3MeFFrFzHIeB1f8p-GJZoaG4F2XLPK8jLrZNcc